rezataheribanner

فولاد خوزستان، شرکتی با نگاهی متفاوت در حوزه تولید تاثیر مادی سرمایه گذاری فولاد خوزستان در حوزه دانش بنیان

عنوان 20 – شرکت فولاد خوزستان یکی از مهم ترین تولیدکنندگان فولاد ایران محسوب می شود که در تلاش است این نقش را افزایش دهد. یکی از موضوعات مهم افزایش نقش فولاد خوزستان در صنعت متالورژی کشور کاهش هزینه کل است که بومی سازی قطعات لازم یکی از راهکارهایی است که این مجموعه در دستور کار قرار داده است.

شرکت «فولاد خوزستان» در سال‌های اخیر با گسترش همکاری‌های خود با شرکت‌های دانش‌بنیان تلاش کرده است تا وابستگی خود به واردات در بخش قطعه‌سازی را کاهش دهد. این در حالی است که پیش از این 25 درصد از کل قیمت به واردات اختصاص می یافت اما امروز این رقم به کمتر از 10 درصد رسیده است.

در واقع شرکت «فولاد خوزستان» به این موضوع توجه کرد و همکاری با 350 شرکت آگاه را در دستور کار قرار داد و در نتیجه این همکاری 6 هزار سفارش به این شرکت ها داده شد. اتفاقی که علاوه بر تامین نیاز فولاد خوزستان، اشتغالزایی در بنگاه های دانش را نیز در پی داشت.

این امر منجر به بومی سازی 1560 قطعه شد که نقش مهمی در صرفه جویی ارزی برای این شرکت دارد. این صرفه جویی ارزی می تواند راهی برای توسعه سایر بخش ها و اجرای طرح های توسعه ای شود. شرکت «فولاد خوزستان» با دستیابی به این هدف توانست وابستگی خود به واردات را به 8 درصد کاهش دهد، اما سعی دارد این رقم را به 5 درصد برساند و بیش از 95 درصد نیاز خود را از طریق داخلی سازی تامین کند.

اما اهداف فولاد خوزستان تنها به بومی سازی قطعات همکاری مذکور ختم نمی شود، بلکه در این مدت مرکز فناورانه و شتاب دهنده با همکاری فولاد خوزستان ساخته می شود که می تواند تاثیر بسزایی در توسعه پایدار داشته باشد. و ایجاد اشتغال.. فراموش نکنیم که کاهش وابستگی به واردات در کنار جلوگیری از ارزآوری منجر به افزایش سرعت اجرای طرح های توسعه و افزایش تولید می شود. در واقع این موضوع یکی از گام های مهم برای دستیابی به توسعه پایدار است که «فولاد خوزستان» در حال نزدیک شدن به آن است.

موضوع دیگر این است که با ساخت مرکز شتاب و سرمایه گذاری شرکت «فولاد خوزستان» در این زمینه، این مجموعه می تواند در آینده نزدیک به مرکزی برای تولید قطعات داخلی تبدیل شود و همکاری خود را با سایر مجتمع های آهنی گسترش دهد.

در واقع با این نگاه نه تنها نیازهای این مجموعه را برآورده می کند و نقش سازنده آن را توسعه می دهد، بلکه می تواند به کانون دانش تبدیل شود. این موضوع به توسعه علمی فولاد خوزستان کمک می کند و می تواند وزن این مجموعه را در صنعت متالورژی افزایش دهد.

تغییر نگاه شرکت‌های فولادی و حرکت به سمت داخلی‌سازی و کاهش نرخ ارز، شرکت‌های فعال در این حوزه را قدرتمندتر از دهه گذشته کرده است، به‌طوری‌که امروزه نفوذ بیشتری در بازارهای جهانی دارند. کاهش ارزش در گروهی مانند فولاد خوزستان می تواند رقابت پذیری آن را افزایش دهد و درآمد ارزی را افزایش دهد.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما