rezataheribanner

سازمان عفو بین‌الملل تغییرات اقلیمی

اما، سنجشها نشان می‌دهد که بیشتر غبار پراکنده شده در جو ظرف شش ماه به سطح زمین بازمی‌گردد. تغییرات اقلیمی چیست؟ سوالی که شاید بسیار کم برای شما پیش بیاید ولی اثرات آن را زیاد در پیرامون خود دیده باشید. هر ساله ممکن است میلیون ها نفر بر اساس بلایای طبیعی که به سبب این تغییرات اقلیمی به وجود می آیند در دنیا کشته شوند. از خشکسالی های بسیار طولانی گرفته تا طوفان های مخربی که گاهاً اخبار آن از آسیا و منطقه آمریکا جنوبی مخابره می شود، همگی نشات گرفته از همین تغییرات اقلیم در دنیا می باشد. تاثیر تغییرات اقلیمی بر محیط زیست ایران و دنیا بسیار زیاد بوده، به نحوی که بسیاری از گونه های جانوری در خطر انقراض قرار گرفتندو همین مورد سبب شد تا در سالیان گذشته به موضوع حقوق بشری تبدیل بشود. همین امر سبب هرچه با اهمیت تر شدن این موضوع شده و ما را بر این داشته تا در این مقاله شما را با مفهوم این پدیده و عوامل موثر بر آن بیشتر آشنا کنیم.

تغییرات اقلیمی و تأثیرات جهانی آن

در سال ۱۹۹۲، ۱۶۵ کشور معاهده بین‌المللی موسوم به «چارچوب کنوانسیون سازمان ملل در زمینه تغییرات اقلیمی» را امضا کردند. از آن هنگام تا کنون، این کشورها سالانه نشست‌هایی (با عنوان «همایش اعضا») به منظور ترسیم اهداف و روش‌هایی جهت کاهش تغییرات اقلیمی و نیز تطابق یافتن با اثرات مشهود آن در حال حاضر، برگزار کرده‌اند. امروزه ۱۹۷ کشور به «چارچوب کنوانسیون سازمان ملل در زمینه تغییرات اقلیمی» متعهد هستند. مردم کشورهای فقیرتر بیشترین آسیب را خواهند دید زیرا پول لازم برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی را ندارند.

دولت‌ها باید گام‌های لازم را برای برخورد هرچه سریع‌تر و انسانی‌تر با مسأله تغییرات اقلیمی بردارند. اما در واکنش‌های خود به تغییرات اقلیمی، نباید به اقداماتی متوسل شوند که به شیوه‌ی مستقیم یا غیرمستقیم حقوق بشر را نقض می‌کنند. برای مثال، مناطق حفاظت‌شده و یا پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر نباید بدون مشورت با مردم‌ بومی و بدون جلب رضایت‌شان برای اجرای این پروژه‌ها روی اراضی آن‌ها انجام شود. دولت‌ها باید تمام گام‌های لازم را برای کمک به تمام شهروندان‌شان به منظور کنار آمدن با اثرات قابل پیش‌بینی‌ و اجتناب‌ناپذیر تغییرات اقلیمی بردارند، و بدین طریق اثرات تغییرات اقلیمی بر حقوق بشر را به حداقل برسانند. این اقدام باید فارغ از این نکته انجام شود که آیا دولت خود مسئول این تغییرات اقلیمی بوده یا نه، چرا که دولت‌ها ملزم هستند تا مردم را در برابر آسیب‌های ایجادشده از جانب دیگران نیز محافظت کنند.

تغییرات آب و هوایی به تنهایی بزرگترین تهدید سلامتی است که بشریت با آن مواجه است. تأثیرات آب و هوایی از طریق آلودگی هوا، بیماری، رویدادهای شدید آب و هوایی، جابجایی اجباری، فشار بر سلامت روان و افزایش گرسنگی و تغذیه نامناسب در مکان‌هایی که مردم نمی‌توانند رشد کنند یا غذای کافی پیدا کنند، به سلامت آسیب می‌رسانند. معدن‌کاوی و سایر فرآیندهای صنعتی نیز مانند صنعت ساخت و ساز، گاز آزاد می‌کنند. ماشین آلات مورد استفاده در فرآیند تولید اغلب با زغال سنگ، نفت یا گاز کار می‌کنند و برخی از مواد مانند پلاستیک، از مواد شیمیایی حاصل از سوخت‌های فسیلی ساخته می‌شوند.

به این دلیل که با دست به عمل زدن، چیزی از دست نمی‌دهیم و همه چیز به دست می‌آوریم. کشورهای جزیره‌ای در منطقه اقیانوس آرام ممکن است در زیر دریاها ناپدید شوند. دانشمندان بر این باورند که در صورت عدم اقدام در این قرن، حداقل ۵۵۰ گونه ممکن است از بین بروند. یک محدودیت در این روش این حقیقت است که دانه گرده می‌تواند از طریق باد یا گاهی حیات وحش به فواصل عمدتاً دوری منتقل شود.

تغییرات آب و هوایی اکنون در حال وقوع است و این جدی‌ترین تهدید برای حیات در سیاره ماست. خوشبختانه راه حل‌های زیادی برای تغییرات آب و هوایی وجود دارد و آنها به خوبی شناخته و درک شده‌اند. خانه شما و استفاده از برق، نحوه جابجایی شما در شهر، آنچه می‌خورید و آنچه دور می‌ریزید، همگی در انتشار گازهای گلخانه‌ای نقش دارند. در مورد مصرف کالاهایی مانند پوشاک، لوازم الکترونیکی و پلاستیک نیز همین‌طور است.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما
این وب‌سایت محتوای خود را با ترکیبی از هوش مصنوعی و داده‌های موجود در اینترنت تولید می‌کند و هیچ گونه مسئولیتی در قبال اطلاعات ارائه شده ندارد و استفاده از آن را تشویق نمی‌کنیم.